Amebóza

Amebóza (nákaza E. histolytica) je střevní nákaza, která se vyskytuje v oblastech nízkého hygienického standardu převážně v zemích tropického a subtropického pásu. Původce tropické nemoci je patogenní střevní améba Entamoeba histolytica (měňavka úplavičná), která žije ve střevním traktu člověka a vylučuje se v podobě odolné cysty.

Vzteklina

Vzteklina (rabies) je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému napadající lidi i všechny ostatní savce. Virus se přenáší prakticky výhradně slinami. V nich se vyskytuje již 3 - 5 dnů před tím, než se u postiženého zvířete či člověka objeví typické symptomy.

Spavá nemoc

Spavá nemoc (africká trypanosomiáza) patří mezi závažné infekční tropické nemoci vyskytující se především v subsaharské Africe, na území 36 států s 60 miliony obyvatel. Způsobuje ho jednobuněčný parazitický bičíkovec Trypanosoma spavičná.

Horečka dengue

Horečka dengue je akutní infekční onemocnění vyvolané arboviry skupiny B a způsobující epidemie. Patří mezi nejčastější horečnaté tropické nemoci. Virus šíří mušky a komáři druhu Aedes Aegypti, stejně jako známější žlutou zimnici.

Cholera a ETEC

Cholera je infekční průjmové onemocnění způsobené bakterií Vibrio cholerae. Pod zkratkou ETEC se skrývá Enteroxigení Escherichia coli, střevní bakterie, která způsobuje tzv. průjem cestovatelů. V obou případech je zdrojem nákazy pouze nemocný člověk.

Japonská encefalitida

Japonská encefalitida patří mezi infekční tropické nemoci. Jde o zánětlivé onemocnění mozku vyvolané virem stejné skupiny, jako jsou např. viry středoevropské klíšťové encefalitidy, žluté zimnice nebo horečky dengue. Výskyt nemoci je lokalizován v jižní a jihovýchodní Asii.

Meningokoková meningitida

Meningokoková meningitida je bakteriální onemocnění vyvolané meningokokem Neisseria meningitidis, který způsobuje zánět mozkových blan, meningokovou sepsi či toxický šok.

Malárie

Malárie patří mezi horečnaté široce rozšířené tropické nemoci. Je přenášena komáry a moskyty. Původcem onemocnění je parazitický prvok Plasmodium (česky zimnička). Paraziti napadají člověka většinou v noci, za setmění nebo za rozbřesku.

Břišní tyfus

Břišní tyfus patří mezi infekční horečnaté tropické nemoci. Původcem choroby je bakterie Salmonella Typhi.K přenosu dochází stejně jako u hepatitidy velmi snadno a rychle kontaminací rukou po styku se stolicí a prostřednictvím kontaminované vody, nápojů (mléko) a potravin.

Hepatitida B

Hepatitida typu B je další virové vysoce infekční onemocnění, může dospět i do chronické formy. Vyskytuje se po celém světě, ve vyspělých zemích výrazně stoupá možnost onemocnění u osob nebo skupin s rizikovým chováním.

Hepatitida A

Hepatitida typu A je akutní infekční onemocnění, které postihuje játra a jeho průvodním jevem je často žloutenka. Lidově se označuje jako infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Přenáší se fekálně-orální cestou, zpravidla kontaminovaným pitím jídlem nebo stykem s kontaminovanými předměty. Důležitou prevencí tak zůstává dodržování hygienických standardů. Onemocnění patří k nejčastějším virovým chorobám a vyskytuje se prakticky všude na světě.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je akutní infekční onemocnění, které vyvolává virus stejného rodu jako virus klíšťové encefalitidy (arboviry skupiny B). Krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry způsobuje rozsáhlé epidemie v tropických oblastech rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Účinné očkování proti žluté zimnici je dostupné již 60 let. K prevenci epidemií se v oblastech výskytu provádí vakcinace obyvatel, také cestovatelé přijíždějící do těchto oblastí mají očkováni proti žluté zimnici povinně.